• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

24 SAAT HİZMET PROFESYONEL KADRO

CANLILARIMIZIN İKİNCİ ADRESİ

Kardiyoloji EKG

O2 Vet Kliniğinde, 

kardiyolojik olarak kalbin muayenesinde EKG , doppler sonografi ve hematolojik incelemeler olmak üzere 3 ana proses kullanılır,

Vücuttan elektrotlar aracılığı ile alınan elektrik dalgalarının grafik olarak kalbin elektriksel aktivitesini (kalbin ritmini, frekansını, yayılmasını ve reaksiyonun sonlanmasını) kaydeden dalga formudur, kalbin kulakçık (atrium) ve karıncıklarının (ventrikül) kasılma ve gevşeme dönemlerini ve uyarılmalarını, kalbin uyarılması ve uyaranın iletilmesi sırasında ortaya çıkan aktiviteyi kağıt üzerine dökme temeline dayanan bir muayene yöntemidir. Elekktrokardiografi kalbin elektriksel olarak resimlenmesidir ayrıca EKG ile kalbin şekli hakkında bilgi elde etmek mümkün olabilir.

Kalbin fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılan en önemli yöntemlerden ilkidir ve biridir. Çünkü doğrudan doğruya kalp kasının kasılma şeklini gösterir.Kalbin ritim ve iletim bozuklukları, damarsal yetmezlik ve tıkanıklık sonucu gelişen kriz, kalp duvarlarında kalınlaşma ve kalp boşluklarında genişleme bulgularını tespit etmek mümkündür.

Kardiyolojik olarak EKG ‘nin yanı sıra doppler sonografisi de kullanılmaktadır, doppler üç boyutlu kalp ultrasonu uygulamasıdır. Ultrasonografi cihazı ile renkli olarak kalp boşluklarının incelenmesi sağlanır. Gelişen teknoloji ile cihazların daha modern hale gelmesi, hekimlere daha detaylı teşhis olanağını sağlamaktadır.

Renkli doppler ekokardiyografisi, kalp kapakçığı sorunu, kalp yetmezliği, doğuştan kalp problemi olan hayvanlarda mutlaka yapılması gerekli olan bir teşhis ve takip yöntemidir. Tıptaki başka hiç bir uygulama belirtilen bu hastalıklar hakkında daha detaylı br bilgi veremez. Bu nedenle hiçbir problemi olmayan, köpek ve kedilerimizde dahi EKO’ nın rutin olarak uygulanmasında fayda vardır. Bu rutin uygulama sonucunda gizli olan kalp rahatsızlıkları tespit edilebilir.

Mitral yetersizlik ve darlığı, aort yetersizliği ve darlığı, pulmoner yetersizlik ve damar darlıkları, kalp yemezliği, olası kalp krizi riski hakkında bilgi alınabilir.


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret3483