• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

24 SAAT HİZMET PROFESYONEL KADRO

CANLILARIMIZIN İKİNCİ ADRESİ

Ultrasonografi

Ultrason insan kulağının duyamayacağı kadar yüksek tizlikte ses dalgalarına verilen isimdir. İnsan kulağı ortalama olarak 20 bin Hertz’den yani saniyede 20 bin titreşimden fazla tizlikteki sesleri duyamaz. Doğada ultrasonik sesler kullanabilen canlılara verilebilecek en iyi örnek yarasalardır. Yarasalar karanlık mağaralarda çıkarttıkları ultrason dalgalarının yansımalarını dinleyerek yollarını bulabilirler. Yarasaların bu yöntemle yollarını bulduğunu 1794 yılında Lazzaro Spallanzani adlı bir İtalyan biyolog keşfetmişti. Fakat insanlar tarafından ultrason dalgalarının üretilebilmesi ancak 1880 yılında Fransa’da Pierre ve Jacques Curie kardeşlerin piezoelektrik kristallerin üzerlerine bir elektrik voltajı verilmesiyle çok yüksek frekanslarda titreştiklerini keşfetmeleriyle olanaklı oldu.

Günümüzde en çok başvurulan görüntüleme yöntemlerinden olan USG’nin, modern tıpta kullanılmadığı alan neredeyse yoktur. Hastalara herhangi bir olumsuz etkisinin olmayışı, buna karşılık, uygun teknik şartlarda ve kullanımında, yüksek düzeyde ayrıntı verebilmesi, bu yöntemin avantajlarının sadece bir kaçıdır.

   O2 Vet Kliniğimizde USG başlıca; gebelik muayenesi, abdominal iç organ (İdrar Kesesi, Karaciğer, Dalak, Safra Kesesi ve Uterus) ve kardiyolojik muayenelerde başarı ile kullanılmaktadır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret3483